kulturně společenské centrum Nový Chomutov
„Vize přestane být snem” - Najdete nás v areálu IPRM, Zadní Vinohrady, ul. Mostecká v Chomutově.

Chomutované dostali další sportovní areál, tentokrát Aquasvět

10.10.2012  |  články

V pátek 19. října začal sloužit veřejnosti další sportovní areál, tentokrát plavecký a relaxační. Chomutované mu už dříve vybrali název Aquasvět, který v sobě spojuje jak vodu, tak koresponduje s vedlejším novým kinem. „Samostatný plavecký bazén bude sloužit sportovním i kondičním plavcům, relaxační bazény, tobogany, klouzačka a obří vířivka pak všem vodomilům. Součástí areálu je i samostatný bazének pro výuku kojenců," představil primátor Jan Mareš.

Uvnitř areálu je velký relaxační bazén s masážními lehátky, velkou skluzavkou a divokou řekou. V menším dětském bazénku je také malá skluzavka. Pro odpočinek je tu velká vířivka. K tomu všemu dva tobogany, v jednom z nich se jezdí na duších, k dispozici jsou ve třech velikostech, dokonce dvojité. Plavci zde mají dispozici oddělený sportovní bazén s osmi drahami. Pro kojenecké plavání je určen samostatný bazének s odděleným zázemím, jako pro plavce. Společné šatny s převlékárnami usnadní návštěvu především rodin s malými dětmi. V hlavní bazénové hale je velké občerstvení, které nabízí jídlo, pití i prostor pro konzumaci. Kolem bazénů jsou pohodlná lehátka k relaxaci návštěvníků.

Provozovatelem areálu je společnost Kultura a sport Chomutov, která má na starosti všechny nové areály na Zadních Vinohradech a další kulturní a sportovní zařízení ve městě. Ta zde kromě veřejného plavání bude také sama provozovat kurzy kojeneckého a dětského plavání. Na jejích stránkách www.kultura-sport.cz jsou informace o cenách, systému výhodných slev, ale také provozní doba nebo doporučení týkající se nevhodných plavek či pomůcek do vody. „V průběhu prvních měsíců provozu budeme sbírat podněty návštěvníků k provozu areálu, abychom se přizpůsobili potřebám a požadavkům všech, jimž je areál určen," sdělila jednatelka společnosti Věra Flašková.

Nový areál také přináší nejednu vzpomínku na městské lázně. Kromě obrovských květin, které sem byly po přesazení z lázní přivezeny, získal nový rozměr obraz akademického malíře Josefa Lieslera. Ten byl zhotoven v 80. letech na zakázku právě do městských lázní. „Výtvarné abstraktní dílo na téma vodního živlu je výraznou dominantou vstupního prostoru a vynikne zde možná více než v lázních," uvedl primátor.

Příznivci saunování o ozdravnou relaxační kúru nepřijdou. Tyto služby, včetně dalších relaxačních, masáže nebo i tělocvičny pro sportovce a veřejnost nebudou sice rovnou u bazénu, ale měly by být v budově bývalé ošetřovny, to znamená ve východní části sportovně oddechového komplexu. Město získalo dotaci přes 3 miliony korun na zateplení a výměnu oken tohoto objektu z národního programu Podpora revitalizace bývalých vojenských areálů. „V této budově po dobu stavby celého IPRM byly kanceláře a zázemí pro stavebníky. Nyní po dokončení všech stave b můžeme začít opravovat i tento objekt a v první polovině příštího roku by mohla sauna pro 20 lidí a další provozy sloužit veřejnosti," doplnil vedoucí odboru rozvoje, investic a majetku města Petr Chytra.

O stavbě nového areálu na Zadních Vinohradech bylo rozhodnuto v roce 2008. Město řešilo problém nevyužitých bývalých kasáren na okraji, tzv. brownfield, a v rámci Integrovaného plánu rozvoje města zde bylo možné naplánovat a vybudovat nové centrum kultury a sportu i s potřebnou infrastrukturou. „Dnes předáváme veřejnosti do užívání poslední areál z obrovského projektu. Je to významný milník v životě našeho města, protože tato jedinečná investice přináší na jednom místě prostor pro volnočasové aktivity celých rodin," dodal primátor Mareš. Plavecký areál byl postaven za 393 milionů korun, z čehož dotace činí 252 milionů.

Na celý areál IPRM, kde je kromě Aquasvěta i zimní stadion s tréninkovou halou, letní fotbalový a atletický stadion, kulturně společenské centrum se dvěma kinosály, in-line dráha, dvě dětská hřiště a potřebná infrastruktura, jako je parkování pro cca 650 aut, veřejné osvětlení, oplocení nebo zeleň, pak město získalo dotaci ve výši 1 mi liardy 35 milionů korun. S vlastním zafinancováním tak jde o projekt v celkové výši za 1,6 miliardy korun.

Technické parametry:

  • sportovní bazén v samostatné hale - 25 m, 8 drah, hloubka 1,35 - 1,85 m, tribuna 200 míst
  • velký rekreační bazén - hloubka 1,10 - 1,25 m, 556 m2, obsahuje divokou řeku (proudový kanál), masážní trysky, houpací bazén, prudkou skluzavku, masážní sedací lavice s bublinami, šplhací síť, vodní stěnu, masážní lehátka s bublinami, perlivý gejzír, vodní zvon, chrliče - vodopády, vodní dělo
  • malý dětský bazén – hloubka 0,2 – 0,5 m, 47 m2 , malá skluzavka, bubliny
  • velký teplý sedací bazén (whirpool) - 38,5 m2
  • tobogan s jízdou na duších - 117,5 m, samostatný dojezd
  • tobogan - 107,5 m, samostatný dojezd
  • prudké skluzavky - dojezd do velkého rekreačního bazénu
  • plavání kojenců – samostatný provoz, hloubka 1,30 m