kulturně společenské centrum Nový Chomutov
„Vize přestane být snem” - Najdete nás v areálu IPRM, Zadní Vinohrady, ul. Mostecká v Chomutově.

Slavnostní milník IPRM – Fotbalový zápas 12.7.2012

12.07.2012  |  milníky

Pojďte s námi otevřít nový fotbalový stadiona podívat se na další projekty IPRM jako jsou Zimní stadion, Kulturně společenské centrum (kino), Oddychově relaxační centrum.

Fotbalový svátek mimo sezonu, i tak by se dalo označit slavnostní otevření nového fotbalového stadionu. Proto není divu, že do hlediště se dostavilo téměř pět tisíc fanoušků nejen z Chomutova. Hostem tohoto okamžiku byli i fotbalisté pražské Sparty, kteří sehráli přátelské utkání s FC Chomutov.

Nový stadion vyrostl na Zadních Vinohradech v prostoru bývalých kasáren a dotváří tak nový volnočasový areál, do nějž zatím patří hokejový stánek či kino Svět. „Město hledalo vhodné využití pro uvolněný prostor po bývalých kasárnách a rozhodlo se pro volnočasový areál, do nějž jsme se snažili umístit vybraná sportoviště. Starý fotbalový stadion v centru města již nevyhovoval současným parametrům vyšších soutěží," vysvětlil stavbu nového fotbalového stánku primátor města Jan Mareš a dodal, že koncentrace sportovišť v jednom areálu je vhodná i pro kompletní přípravu sportovců různých sportovních odvětví.

Rozměry UEFA

Hrací plocha fotbalového hřiště odpovídá rozměrům stanoveným UEFA a je pokryta vyhřívaným přírodním trávníkem. „Technickou zajímavostí je napojení ze zimního stadionu, čímž dochází k využití odpadního tepla k ohřevu rozvodů hřiště," vysvětlil novou technologii vedoucí odboru investic, rozvoje a majetku města Petr Chytra. Tribuny pro 4 800 diváků jsou ze dvou třetin kryté, což návštěvníci slavnostního otevření během prudké dešťové přeháňky určitě ocenili. Nový stadion je rovněž vybaven výrazně útulnějším zázemím nejen pro sportovce, ale také pro jejich fanoušky.

Nové hřiště si při jeho slavnostní premiéře vyzkoušeli hráči FC Chomutov při přátelském utkání s pražskou Spartou. Zvučného fotbalového jména se domácí hráči nezalekli a podali dobrý výkon. „Myslím, že si diváci přišli na své. Líbilo se mi, že Sparta nic nepodcenila a přijela kompletní. My jsme vsadili na obrannou hru a vyráželi do rychlých protiútoků. Bohužel jsme inkasovali, ale pak jsme to zvládli docela slušně," chválil své svěřence nový trenér Chomutova Luboš Urban, který ocenil také zázemí nového stadionu.

Jeho názory sdílel i kapitán domácích fotbalistů Aleš Pikl: „Stadion je perfektní, jen doufám, že se nám na něm bude dařit více než v tomto prvním zápase se Spartou." Slovy chvály na fotbalový stánek i výkon domácího mužstva nešetřil ani Vítězslav Lavička, trenér Sparty. „Je to nádherný stadion, který by si jistě zasloužil vyšší fotbalovou soutěž než Českou fotbalovou ligu. Mnoho prvoligových klubů by jej ocenilo," řekl úspěšný trenér a dodal, že se mu líbil srdnatý a týmový výkon domácích fotbalistů.

V poločasové přestávce bavilo milovníky fotbalu předání ocenění starším žákům FC Chomutov, kteří se stali krajskými přeborníky, bitva těch nejmenších fotbalistů i ukázka footbagového umění pětinásobného mistra světa Honzy Webera.

Letní stadion včetně dostavovaného atletického, in-line dráhy a parkoviště stál 257,5 milionu korun. Dotace z Regionálního operačního programu činila 208,9 milionu, o dalších 18,4 milionu požádalo město Ústecký kraj. Dětská hřiště jsou součástí projektu revitalizace celého území, kam patří oplocení, kamerový systém, veřejné osvětlení, vrátnice a zeleň v areálu, to vše za 35,2 milionu korun, z nichž dotace pokryla 29,1 milionu. „V září chceme veřejnosti předat do užívání atletický stadion a o měsíc později i plavecký areál," uzavřel primátor Mareš a doplnil, že tím bude volnočasový areál dokončen.

Dětské hřiště láká malé návštěvníky

V rámci slavnostního otevření nového fotbalového stadionu se premiéry dočkalo také dětské hřiště a bruslařská dráha. Den otevření z části propršel, takže in-line bruslařům se do testování dráhy příliš nechtělo. Děti ale neodradily mokré prolézačky ani louže na zemi a zajímavé atrakce musely vyzkoušet ihned. „Hřiště s herními prvky by mělo nejen zajistit zábavu a komfort pro rodiče s dětmi, kteří čekají na své malé sportovce při tréninku, ale zároveň má do volnočasového areálu lákat návštěvníky i ve dnech mimo sportovní utkání," řekl primátor Jan Mareš.

Hřiště rozdělené do dvou částí skýtá mnoho moderních a neokoukaných možností, jak s dětmi strávit příjemné odpoledne. Neznámé atrakce často donutí i malé filuty, aby se nad nimi zamysleli. „Jak se to na tom točíš? To se dělá jinak," rozčílil se sedmiletý Davídek na svého mladšího bratrance, který balancoval na jakési otočné poklici. „Musíš si tam takhle lehnout, pak nebudeš padat," doporučil a raději to malému Jiříkovi názorně předvedl.

Také kolotoč může být v podání nového hřiště netradiční zábavou. Sedací disky na lanech se snadno roztáčejí a příjemně pohupují. Větší odvážlivci si mohou zkusit prolézt lanový komplex skákadel a houpaček, malé děti zas potěší domeček se skluzavkami a nižšími prolézačkami. „Dětské hřiště je opravdu pěkné, hodně nápadité," uvedla při prohlídce areálu Dana Zábojová.

Opravdovou zajímavostí je však retro ruční pumpa, ze které potůčky vody brázdí trasu, kterou jim děti určí. Dřevěné stoky jsou plné výhybek, vodopádků i jezírek a voda nakonec steče do ohraničeného pískoviště, kde si podle své fantazie mohou mladí architekti stavět přehrady a další vodní díla.

Anketa

Libor Meinl: Areál je prostě nádhera. Ale my jsme přišli především na fotbal, a ten se nám moc líbí, i když Sparta hraje lépe než družstvo Chomutova.

Marta Novotná: Já nejsem z Chomutova, takže je tu pro mě všechno nové. Areál se mi moc líbí, byli jsme se podívat na fotbalu a teď procházíme i okolí. Přestože nemám děti, velmi se mi líbí rozmanité dětské hřiště.

Vladimír Šach: Moc se mi tu líbí, je to tu hezké. Jedinou vadu vidím v mezeře ve střeše té nádherné tribuny, protože když sprchlo, byli jsme tam všichni mokří.

Kateřina Vránová: Jsem s tímto komplexem spokojená, chvilku jsme se dívali na fotbal, ale protože máme s sebou dítě, prohlédli jsme hlavně nové dětské hřiště. Přestože nevyšlo počasí, tak se nám tu líbí.

Jindřich Marek: Jsem tu poprvé, celé jsem to zde obešel a prohlédl. Vše je tu nové, takže pěkné. Důležité je, aby to v takovém stavu ještě dlouho vydrželo.

Fotogalerie